Prozdrowotne właściwości domowych nalewek są znane od dziesięcioleci. Już nasze babki przygotowywały alkoholowe wyciągi, które służyły do leczenia różnych dolegliwości, takie jak choroby układu pokarmowego, przeziębienia, przewlekłe bóle układu kostnego czy dolegliwości związane z chorobami przewlekłymi. Do dziś w wielu domach przyrządza się nalewkę orzechową, która – w niewielkich ilościach – wykazuje wyjątkowo pozytywny wpływ na zdrowie.

Nalewka orzechowa – właściwości zdrowotne

Orzechówka – bo tak nazywana jest nalewka orzechowa – znana jest przede wszystkim ze swojego zbawiennego wpływu na układ pokarmowy. Stosuje się ją w łagodzeniu takich dolegliwości jak długotrwała biegunka, wzdęcia i gazy, problemy trawienne i wystąpienie objawów zagrzybienia (kandydozy) układu pokarmowego. Szczególnie pomocna jest przy leczeniu chorób wirusowych – grypa żołądkowa alkohol świetnie sprawdza się w przypadku łagodzenia najbardziej dokuczliwych objawów i wyeliminowania patogenów. Dodatkowo orzechówka posiada szereg innych właściwości prozdrowotnych. Bogata jest w różne związki chemiczne, które wspomagają odporność i pracę układu nerwowego. Dodatkowo świetnie rozgrzewa i pomaga zwalczyć przeziębienia i grypę.

Nalewka orzechowa – sposób przyrządzania

Do przyrządzania tradycyjnej nalewki orzechowej wykorzystuje się zielone orzechy włoskie, które należy dokładnie oczyścić i pokroić w mniejsze kawałki, a następnie zalewa wodą i zostawia na około miesiąc w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku, by zmiękły i wypuściły sok. Po tym czasie orzechy należy zasypać cukrem i odstawić na kolejne dwa tygodnie. Sok wraz z owocami miesza się z wódką i spirytusem, a następnie czeka przez kolejne 2-3 tygodnie, po których należy dokładnie przefiltrować nalewkę. W niektórych wersjach przepisu na nalewkę orzechową możemy znaleźć takie dodatki jak syrop klonowy (zamiast cukru), który daje specyficzny, nieco orientalny posmak alkoholu, a nawet inne przyprawy, owoce i orzechy, które dobrze komponują się ze smakiem orzechów włoskich.